Társasnavigátor

.blog.hu

Az én kis bolygóm - A Kis Herceg társasjáték

2017. szeptember 05. 22:29 - TársasNavigátor.blog.hu

Ki ne ismerné és szeretné a Kis Herceget? És ki szeretett volna egy saját bolygót, ami telis-tele van aranyos állatokkal és néha egy fura figura is megjelenik rajta? Egy zseniális szerzőpáros díjnyertes játékában beleélhetjük magunkat sokunk kedvenc karakterének szerepébe, és a végén kiderül, hogy itt sem minden teljesen idilli!

A játékosok feladata, hogy egy 16 (12+4) lapkából álló bolygót építsenek maguknak, ami a legtöbb pontot éri a játék végén. Ehhez természetesen a címadó regényből visszaköszönő karakterek lesznek segítségünkre. Az, hogy a bolygónkon milyen tárgyak és karakterek fognak pontot jelenteni, előre nem tudható, a játék közben alakul, tehát nagyon ügyesen kell megválogatnunk, mit szeretnénk felhalmozni. A játékot a legfiatalabb játékos kezdi, azonban ez nem fogja meghatározni előre a körsorrendet, ugyanis minden akciónk végrehajtása után mi választunk következő játékost (ez egy zseniális stratégiai elem a játékban – vigyázni is kell vele, könnyen veszekedésbe torkollik). Minden körünkben 1 lappal bővül a bolygónk, így a 16. körünk végén csak össze kell számolnia mindenkinek a pontokat, és megszületik a nyertes (bár a legkevesebb pontot gyűjtő játékos is nyertes lesz, hisz’ lesz egy saját, gyönyörű bolygója, ami csak az övé).

kis_herceg.jpg

 

Egy adott körben felcsapunk annyi lapot, ahány játékos van (kétszemélyes játékmódban 3-at, de abból az egyik rejtett), abból választunk egy nekünk megfelelőt, és megmondjuk, ki legyen a következő játékos. Ennyi! Látszólag. Ugyanis a 16 lapból 12-n a bolygó részleteit látjuk, a 4 sarokban pedig azok a karakterek szerepelnek, akik pontokat adnak nekünk a játék végén. (A király pl. 14 pontot ad, ha pontosan 1 db rózsánk van. Ha kettő, akkor már csak 7-et, és nem ad pontot, ha nincs vagy 2-nél több van. A lámpagyújtogatótól minden lámpa után kapunk 1 pontot. A vadász minden állatfajtáért ad 3-3 pontot. És még megtaláljuk a szereplők között a hiú embert, a geográfust, a csillagászt, az iszákost, az üzletembert, a kertészt, a török csillagászt és magát a kis herceget is, akik mind-mind más és más dolgokért osztogatják az értékes pontjaikat.) Tehát ezek a szereplők határozzák meg, hogy kinek mit érdemes gyűjteni a bolygóján, egy-egy adott lapka kinek értékesebb és kinek kevésbé.

Továbbá vigyáznunk kell a majomkenyérfákkal, ugyanis 2-nél több nem szerepelhet egyetlen bolygón sem. Aki a 3. majomkenyérfáját tartalmazó lapkát tenné maga elé, az mindhárom lapkát kénytelen lesz megfordítani, elveszítve ezzel a rajtuk szereplő többi értékes karaktert is. (Egyébként van olyan szereplő, aki felfordított lapokért osztogat 3-3 pontot darabjáért) Másik elem a játékban, amivel vigyáznunk kell, a vulkán, ugyanis akinek ebből a legtöbb van, darabjáért kap 1-1 mínusz pontot (a többiek fellégezhetnek, ők nem kapnak levonást).

A felcsapott lapkák (amikből választani fogunk) mindig ugyanazon elemei a bolygóknak más-más karakterekkel. Tehát nem fordulhat elő, hogy valakinek 13 lapból áll a bolygója, de csak 3 szereplő ad pontot a végén.

Vélemény:

Szerintem a Kis herceg sokkal nagyobb stratégiai lehetőséget rejt, és ezáltal sokkal komplexebb játék, mint azt a borító és a téma alapján gondolnánk. Nagyon nem mindegy, hogy a játék melyik szakaszában választunk szereplőket, akik pontot adnak a játék végén. Van, aki azt szereti, ha majdnem kész a bolygó, és a végén a rajta található dolgok szerint választ magának karaktert, mások jobban kedvelik, ha először a karaktereket választjuk ki, és aszerint gyűjtögetik a felhalmozni kívánt állatokat, tárgyakat. Ezt viszont nem biztos, hogy mi fogjuk meghatározni, ugyanis minden fordulóban az első játékos választja ki, melyik bolygóelemből (a pontot adó szereplők is idetartoznak) csapjuk fel a lapokat. A forduló első játékosa pedig az lesz, aki az előző fordulóban az utolsó volt. Tehát nagyon nem mindegy, kit hagyunk ebben a pozícióban.

Remekül működik a 2 személyes változat is, a lapkaválasztás mechanikája zseniális! Mondanom sem kell, hogy minden parti más és más, soha nincs két egyforma bolygó, mindig más stratégiát kell alkalmaznunk a végső győzelemhez!

 

Díjak és jelölések:

2014 Magyar Társasjátékdíj győztes
2014 Gioco dell’Anno jelölés
2013 Le Lys Grand Public döntős
2013 Juego del Año döntős
2013 Golden Geek Best Family Board Game jelölés
2013 Golden Geek Best Children’s Board Game jelölés

Játéktervező: Antoine Bauza, Bruno Cathala
Megjelenés éve: 2013

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://tarsasnavigator.blog.hu/api/trackback/id/tr9312806406

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása